W Politechnice Białostockiej działa ponad 60 studenckich kół naukowych na każdym z sześciu Wydziałów Uczelni. Reprezentują Polskę w międzynarodowych zawodach Formula Student czy turniejach robotów sumo w Japonii.
Cerber Motorsport wygrali zawody Formula Student Poland 2023
W skład zespołu Cerber Motorsport, który działa w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club na Wydziale Mechanicznym wchodzą studenci z Wydziału Mechanicznego, Wydziału Elektrycznego i z Wydziału Informatyki. Opiekunami drużyny są: dr inż. Jarosław Czaban i dr inż. Piotr Tarasiuk z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Film można obejrzeć TUTAJ
Koło Naukowe „Konstruktor” Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku
Składają mosty na czas. Biorą udział w zagranicznych konkursach. Znajdują pracę w największych firmach z branży. Kto? Konstruktorzy z Studenckiego Koła Naukowego – SKN Konstruktor na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
Film można obejrzeć TUTAJ
SumoMasters z Politechniki Białostockiej wygrali zawody robotyczne w Japonii
SumoMasters, sekcja Studenckiego Koła Naukowego Robotyków na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej jako jedyni w Polsce wygrali zawody robotyczne w Japonii International All Japan Robot Sumo Tournament w Tokio. Od 2017 roku żadnej ekipie z Polski nie udało się powtórzyć tego sukcesu. – W ramach naszej sekcji zajmujemy się przede wszystkim kategoriami mega sumo mini sumo i nano sumo – przypomina Michał Falkowski. – Roboty mega sumo mają wymiary 20 x 20 cm limit wagi do 3 kg, mini sumo – 10 na 10 cm limit wagi do pół kg i nano sumo te najmniejsze to jest 2,5 cm na 2,5 na 2,5 i limit wagi do 25 gramów. W ostatnich latach najczęściej wystawiamy roboty mega sumo, ich mamy najwięcej, tam osiągamy największe sukcesy ze względu na to, że jest to kochana kategoria tej sekcji. Zajmujemy najwyższe lokaty na zawodach na całym świecie. Wielokrotnie zdobywaliśmy całe podium. W 2019 roku udało się dwukrotnie zająć całe podium – pierwsze i trzecie miejsce. Głównie są to zawody w Rumunii, Litwa, Łotwa, Estonia, byliśmy w Chinach, w Japonii, a w 2021 roku byliśmy w Kolumbii – tam zajęliśmy trzecie miejsce w kategorii mega sumo. SumoMasters, sekcja Studenckiego Koła Naukowego Robotyków na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej czeka na studentów, którzy chcą dołączyć do zwycięskiego teamu.
Film można obejrzeć TUTAJ
Studenckie Koło Naukowe Helisa z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB
Politechnika Białostocka jest miejscem, które zapewnia młodym biotechnologom wszechstronny rozwój! Studenci Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB na kierunku biotechnologia poznają nowoczesne techniki badawcze oraz metody wykorzystywania procesów biologicznych na płaszczyźnie przemysłowej. W ten sposób przygotowują się do zadań, które mogą napotkać w przyszłej pracy m.in. w przemyśle farmaceutycznym, browarniczym, mleczarskim, a także w pracy naukowej. Swoją wiedzę, umiejętności i zainteresowania mogą rozwijać w Studenckim Kole Naukowym Helisa.
Film można obejrzeć TUTAJ
Pasjonaci programowania i modelowania wirtualnej rzeczywistości zawiązali Studenckie Koło Naukowe Vector na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. Chcą stworzyć grę w VR, która przybliży graczom, jak czują się osoby dotknięte demencją. Scenariusz dostali od zaprzyjaźnionych medyków z uczelni w Toruniu. Nawiązali też współpracę z biznesem, który oferuje studentom płatne staże.
Film można obejrzeć TUTAJ
Koło Naukowe „W Sieci Rzeczy” Politechniki Białostockiej
To, że w lustrze przeglądamy się – jest oczywiste, ale że możemy sprawdzić prognozę pogody?! Owszem, bo mówimy o inteligentnym lustrze. O takich cudach opowiedzą więcej zapaleńcy z Koła Naukowego Politechniki Białostockiej W Sieci Rzeczy: dr inż. Krzysztof Konopko z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej oraz Karol Smoła i Karol Majewski. Koniecznie obejrzyj wideo. Dowiesz się m.in.: jak koło naukowe: 💡 rozwija pomysły studentów 🧑🎓wspiera w pracy dyplomowej 💪 pomaga na rynku pracy.
Film można obejrzeć TUTAJ
Studenckie Koło Naukowe Orthos wie, jak pomagać cierpiącym ludziom i zwierzętom
Studenckie koło naukowe Orthos z Instytut Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej tworzy unikalne przedmioty, które pomagają ludziom:
– kamizelkę do przytulania
– tunel sensoryczny
– wózek do rugby
– ortezę wydrukowaną na drukarce 3D.
Są młodzi, pełni pasji i otwarci na wszystkich, którzy chcieliby razem z nimi tworzyć, by ulepszać świat i ułatwiać życie ludziom z ułomnościami!
Film można obejrzeć TUTAJ
Eko krzesła? Projekty Koła Naukowego Forma Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej!
Krzesło z butelek? Czemu nie?! Studenci z Koła Naukowego Forma na Wydział Architektury PB tworzą niesamowite rzeczy! Projektują instalacje, przedmioty użytkowe (także eko), formy przestrzenne. To zgrany team, który uwielbia burze mózgów i to, co daje im koło m.in.:
✅ udział w zagranicznych warsztatach,
✅ ważnych wydarzeniach branżowych,
✅ kontakt ze studentami z innych krajów. Obejrzyjcie wideo.
Poznajcie studentów z Koła Naukowego Forma, którzy są w znakomitej formie!
Film można obejrzeć TUTAJ
Poznajcie zapaleńców z Koła Naukowego Mobilne Systemy Inteligentne
Film można obejrzeć TUTAJ
Mieli dość wkuwania teorii i postanowili sprawdzić swoją wiedzę w laboratoriach! Studenckie Koło Naukowe CON-KRECIK
Studiują budownictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, więc właśnie w tej branży chcą zabłysnąć i odkryć innowacje. Poszukują nowych rozwiązań w technologii betonu i tworzą ekologiczne materiały budowlane. Zdobywają fundusze na swoje badania i poważnych partnerów przemysłowych. Udało im się stworzyć innowacyjny i ekologiczny materiał budowlany w projekcie GEKON, który realizują ze środków MEN w ramach projektu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Pracują nad „Lekkimi kruszywami alternatywnymi z produktów odpadowych w procesie recyklingu gruzu betonowego i geopolimerowego” w ramach pilotażowego projektu dotyczącego rozwoju współpracy w zakresie B+R między biznesem i uczelniami finansowanego ze środków RPO Województwa Podlaskiego.
Film można obejrzeć TUTAJ
LogiSQUAD, Wydział Inżynierii Zarządzania
Martwicie się, czy wasze paczki z zakupami dotrą na czas? Oni mają organizację transportu w małym palcu 😎 I dużo, dużo więcej – choćby wielkie magazyny 👀 Umieją wszystko zaplanować, bo taki jest ich plan na przyszłość! Poznajcie fantastyczny skład, a właściwie – LogiSQUAD Spotkacie ich na Wydziale Inżynierii Zarządzania!
Film można obejrzeć TUTAJ